Jane Goodall vo Viedni

Autor: Michal Jelinek | 13.6.2015 o 12:09 | (upravené 13.6.2015 o 13:37) Karma článku: 9,45 | Prečítané:  210x

12. Júna prišla do Viedne Jane Goodall porozprávať o svojom živote a výskume. Nie samoúčelne. Už desiatky rokov cestuje po svete a snaží sa konfrontovať ľudí s realitou nášho sveta. Nášho postavenia k zvieratám a prírode vôbec.

Jane Goodall má dnes 81 rokov, no toľko energie by ste nenašli ani v nadšenom teenagerovi. Po úvodnom slove rečníka z rakúskeho inštitútu začala rozprávať svoj pútavý a dobrodružný životný príbeh. Keď mala štyri a pol roka s nadšením sledovala ako sliepky znášajú vajcia. Hodiny presedela schovaná v kuríne až jej rodičia zavolali políciu, lebo ju nevedeli nájsť.  Ako našla v antikvariáte knihu o Tarzanovi, ktorú si hneď zamilovala, akurát nemala rada záver, kde sa Tarzan oženil s nesprávnou Jane. Po druhej svetovej vojne sa jej podarilo dostať do afriky kde začala spolupracovať so známym antropológom  Louisom Leakey.

Neskôr začala pracovať na svojom vlastnom výskume. Hlavnou podstatou jej výskumu bolo sledovanie šimpanzov. To trvalo nasledujúcich 55 rokov.

Celý ríbeh je zaujímavý aj v kontexte svojej doby, keď najmä ženy nemali možnosti cestovať a venovať sa vede.

Jane priniesla pre vtedajší svet prevratnú informáciu, že šimpanzy používajú nástroje. Tým prepísala učenie toho, ako sa odlišujú ľudia od zvierat. Neskôr presvedčila aj o tom, že šimpanzy majú emócie ronako ako ľudia. V tej dobe neslýchané a dnes vedý obor, ktorý sa vážne študuje. Jednoznačná hranica medzi človekom a zvieratami sa aj vďaka jej práci začala stále viac stierať. Šimpanzy dokonca obstoja v definícii kultúry. Sú schopné naučiť sa nové zručnosti, vedomosti a socialne správanie, ktoré vedia  predávať nasledujúcim generáciám. Jednotlivé šimpanzie spoločenstvá majú aj svoje zvyky, ktorým by iné šimpanzy nerozumeli.

Je zarážajúce, ako veľmi sme si biologicky podobní so zvieratami, že dokonca testujeme vplyv rôznych látok na človeka prostredníctvom vplyvu na zvieratá, no nechceme pripustiť, že tie isté zvieratá sú k nám blízke aj cez vnímanie života, emócie, radosť i bolesť. Vidíme šimpanza, ktorý môže dať človeku krvnú transfúziu, alebo reagovať na vírus rovnako ako my, sediaceho v drôtenej klietke bez akejkoľvek kvality života a nechceme vidieť že tiež mal svoju mamu, že ho teraz strašne bolí brucho ale inak že má naozaj skvelý zmysel pre humor.

Od osemdesiatych rokov Jane cestuje po svete a vysvetľuje interakciu medzi ľuďmi a prírodou. Na svete je mnoho druhov zvierat, ktoré sa ocitli na pokraji vyhinutia, no v podobnej situácii je aj veľa ľudských spoločenstiev. Ako im pomôcť? komu pomôcť skôr? Jane spojila pomoc ľudským komunitám s pomocou prírode okolo nich. Ak ľudia žijú v harmónii s prírodou, príroda im dá čo potrebujú. A ono to naozaj funguje.

Celá jej prednáška bola nesmierne inšpiratívna a nasadila mi kopu chrobákov do hlavy. Bola to skvelá terapia na moju ignoranciu a teraz bude nasledovať kúra v podobe čítania Janiných kníh.

Držme si palce ľudia. Prvá zastávka: “Dôvod na nádej”(Jane Goodall).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.


Už ste čítali?