Najväčší konflikt na svete

Autor: Michal Jelinek | 3.8.2016 o 14:38 | Karma článku: 4,91 | Prečítané:  1004x

Ak by vás niekto zastavil  a opýtal sa veľmi zásadnú otázku: kde je podľa Vás na svete miesto, kde je najviac napätia, najviac rozpoltenosti, násilia, problémov?

Ako by ste odpovedali na túto otázku?

Žiaľ ten zoznam je dlhý a môžeme spomenúť mnohé nešťastné miesta sveta. Môžeme hovoriť o blízkom východe, o Ukrajine, môžeme rozprávať o utečeneckej kríze. Môžeme rozprávať o problémoch v našom meste... Obávam sa však, že ten zoznam by nemal konca.

Všetky tieto odpovede sú legitímne. No nie sú tou, ktorú by ponúkol svätý Jakub ako tú najsprávnejšiu odpoveď na položenú otázku “Kde je na svete miesto, kde je najviac napätia, najviac rozpoltenosti, najviac problémov a najviac násilia?“ Svätý Jakub  nám dáva odpoveď. Tá odpoveď je: Vo mne. V mojom srdci a duši je vojna, ktorá stále prebieha. Je vo vnútri. Nemusím pozerať okolo seba kde je takisto nepokoj, ale dôvod prečo je nepokoj naokolo spočíva v tom, že nepokoj je najmä v mojom srdci a duši. Počúvajte znova: odkiaľ vojny a konflikty vôkol vás prichádzajú. Nie je to zvnútra? Z vašej túžby? Z túžby ktorá vytvára vnútornú vojnu? Túžobne žiadate, ale nemáte; vraždíte a horlíte, ale nemôžete dosiahnuť; máte zrážky a boje vo vnútri. To je miesto, kde konflikt vzniká.

Možno ste počuli známu anekdotu o brilantnom britskom apologetikovi G.K. Chestertonovi. Myslím že to bolo niekedy v tridsiatych rokoch. Prominentné noviny v Anglicku mali súťaž. Úlohou bolo predložiť esej zodpovedajúcu túto otázku: “Čo je zlé s týmto svetom”. Víťaz bude ten, kto bude najpresvedčivejší a kto bude mať ten najlepší príspevok.

J.K.Jesterton vyhral. Jeho príspevok boli len dve slová. Čo je zlé s týmto svetom? “Ja som“. Ja som. To bola Jestertonova odpoveď. Určite by s ním svätý Jakub súhlasil. To najdôležitejšie bojisko ktoré má každý z nás, je naše vnútro. Židovský rabín mi povedal o židovskom zvyku, že keď sa modlia, tak sa uklonia. Uklonia sa nie len v pokornej oddanosti bohu, ale poklonia sa a pritom sa pozrú do seba. A iba potom dvihnú hlavu, aby sa pokúsili zmeniť svet vôkol.

Počas leta som čítal knihu, ktorú by som chcel všetkým veľmi odporučiť, napísanú Davidom Brooksom “Cesta k charakteru“ (The Road to Character). Možno poznáte Davida Brooksa. Je to vcelku prominentný komentátor a žurnalista. Jeho kniha “cesta k charakteru“ je veľmi silné spirituálne čítanie. Témou tejto knihy je presne to, o čom tu rozprávame. Že vo vnútri každého človeka prebieha konflikt. Prebieha vojna, napätie. Prebieha boj medzi temnotou a svetlom. Brooks spomína viacero ľudí, ktorí boli pozoruhodne úspešní, pretože si uvedomovali tento vnútorný zápas. A pretože celý život pracovali na tom, aby sa uistili že strana svetla zvíťazí nad temnotou. Presne vedeli, čo je tá temnota v ich vnútri. Brooks píše o svätom Augustínovi, Dorothy Dayovej, hovorí o Dwightovi Eisenhowerovi, o Georgovi Marshallovi, o mnohých a mnohých uznávaných ľuďoch, ktorí sú právom považovaní za veľmi úspešných, no ktorí si boli vedomí tohto vnútorného zápasu, pretože si pokorne uvedomovali svoju temnú stránku. Stránku kde je hriech, kde je zlo, napätie, rozpoltenosť... to, čo je vo vnútri.

Takže keď sa nad tým zamyslíte, tak to nie je napríklad Európska Únia ktorá je taká dôležitá, ale je to únia osobnosti. Osobnosť ktorá je integrovaná ako celok v očiach Boha, ktorý do nej vnesie mier. Naše vnútorné zápasy sú sebecké nutkania. Naše vnútorné boje medzi dobrom a zlom. Naša obetavosť proti našej  sebeckej tvrdohlavosti. Naša cnosť proti našej nemorálnosti, láska proti nenávisti, svetlo proti temnote. Pripustiť, spoznať a potom zmierniť, vyliečiť a zmeniť.

Nádherný príbeh o požehnanej matke Tereze z Kalkaty. Bol predvečer nového roka a ona bola obklopená novinármi ktorí sa pýtali: Aké sú Vaše novoročné predsavzatia. Matka Tereza sa len usmiala, no neodpovedala. Pravdepodobne veľmi nefandila novoročným predsavzatiam a skôr uprednostňovala každodenné predsavzatia. No jeden novinár bol neodbytný, tak sa pýtal: Povedzte nám teda aspoň, ak by tu bola jedna vec, ktorú by ste mohli zmeniť na nový rok. Jediná vec na svete... čo by to bolo. Matka Tereza pozrela na novinára a odpovedala: zmenila by som samú seba.

Vyňaté a voľne preložené z kázne kardinála Timothyho M. Dolana (September 2015 NYC)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.

ŽENA

Prečo ľudia podvádzajú? Prieskum dal jasnú odpoveď

Prečo sú aj šťastní ľudia neverní?


Už ste čítali?