Star Trek, misia New York

Autor: Michal Jelinek | 8.9.2016 o 17:25 | (upravené 9.9.2016 o 10:51) Karma článku: 3,55 | Prečítané:  610x

Už ste niekedy vydeli ľudí poobliekaných do kostýmov populárnych sci-fi seriálov ako sa promenádujú po výstavisku plnom podobných zjavov?

Je to neuveriteľné. Táto zvláštna subkultúra nadšencov Star Treku sa stretla tento vikend v New Yorskom Javits centre, aby oslavovala už 50. výročie od odvysielania prvého dielu seriálu.

Tisíce metrov štvorcových plné usmievajúcich sa čudákov vo farebných uniformách a maskách s pokrčeným čelom. Diskusie o tom, ktorý vymyslený kapitán vesmírnej lode je najlepší a ktorý seriál má najnebezpečnejšieho zloducha. K tomu veľkolepá prezentácia agentúry NASA a jej úspechy spolu s plánmi do budúcnosti.

Nuž seriál Star Trek ovplyvnil veľké množstvo ľudí v takej miere, že sú ochotní stáť v polkilometrovom rade a potiť sa v latexových maskách, aby sa dostali dnu. V rovnakom rade budú stáť aj na podpis legendárneho Jamesa T. Kirka (William Shatmenr) a takto budú oslavovať sviatok vedy a fantázie. Nadšenie z utopickej budúcnosti plnej nádeje, že ľudstvo sa raz stane ľudskejším.

Že vás tento seriál nijako neovplyvnil? Že by ste nikdy neabsolvovali podobný cirkus?

Star Trek od svojhho uvedenia do televízie inšpiroval nespočetné množstvo ľudí všetkého veku. Vďaka Star Treku máme napríklad mobilné telefóny (Martin Cooper, riediteľ vývoja v Motorole označil startrekový komunikátor ako nápad a model pre prvý mobilný telefón.”Pre nás to nebola fantázia, ale cieľ”)

Star Trek naštartoval aj vývoj smartfónov, tabletov, univerzálneho prekladača, warpového pohonu, trikordéra, trakčného lúča či dokonca teleportu. Samozrejme mnohé z týchto technológií sú len v začiatkoch, no samotná ich myšlienka inšpirovala vedcov a oni dali týmto fantáziám reálne kontúry. Mnohých mladých inšpiroval seriál natoľko, že si v živote zvolili kariéru vedcov, astronautov, technikov...

Star Trek rúcal aj spoločenské bariéry. Prvá čierna herečka v dôležitej úlohe. Prvý aziat v dôležitej úlohe. Prvý medzirasový bozk vysielaný americkou televíziou. Ruský člen posádky (počas nakrúcania zúrila studená vojna)...

Ďalšia rovina Star Treku je v testovaní filozofických, náboženských a politických otázok. Mnohé príbehy vychádzajú z filozofie Platóna, Aristotela, Kanta, Huma, Smitha, Benthama a mnohých ďalších.

Samotná akcia “Star Trek Mission New York” vyzerala ako ohromná medzigalaktická konferencia všetkých mimozemšťanov federácie, spriaznených aliancii, ba aj nepriateľských impérií. Všetci účastníci sa však správali mimoriadne priateľsky v skvelej atmosfére, ktorú môžu vytvoriť len nadšení ľudia s vášňou pre vedu a fantáziu.

Bolo možné sa zúčastniť diskusií k téme Star Treku a jeho vplyvu na spoločnosť. Kirsten Beyer and Nicholas Meyer predstavili novo pripravovaný seriál Star Trek Discovery. Vedci z NASA priblížili návštevníkom svoje plány objavovania mimozemského života. Herci zo seriálov porozprávali o svojich zážitkoch. Účastníci v kostýmoch sa mohli predstaviť na veľkej “cosplay show” a samozrejme všade suveníry, hry, knihy, fotografovanie a kopa zábavy.

K tejto akcii sa pridružilo aj sprievodné podujatie, ktore pobeží ešte pár mesiacov v múzeu umiestnenom na lietadlovej lodi Intrepid. Tu je expozícia Pre všetkých, ktorí by sa chceli stať členmi hviezdnej akadémie.

Skvelý zážitok.

Qapla'!  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.

ŽENA

Prečo ľudia podvádzajú? Prieskum dal jasnú odpoveď

Prečo sú aj šťastní ľudia neverní?


Už ste čítali?